Dolazak Prinove u Obitelj

Dolazak Prinove u Obitelj

Odnos s braćom ili sestrama jako je važan i snažno utječe na naš život. Oni nas znaju oduvijek, s njima dijelimo korijene, iskustvo odrastanja i to je vjerojatno najiskreniji odnos koji ćemo ikada ostvariti. Sigurno će povremeno biti rivaliteta i sukoba, ali i mnogo trenutaka bliskosti i iskazivanja međusobne ljubavi.

Dok je dijete jedino u obitelji sva briga i pažnja usmjerene su isključivo na njega. Dolaskom sljedećeg djeteta događaju se promjene kojima se moraju prilagoditi i roditelji i dijete. Prva i najočitija promjena koja dolazi sa prinovom u obitelji je da se roditeljska pažnja dijeli, roditelji imaju manje vremena i manje pažnje posvećuju starijem djetetu.

Dolazak novog člana obitelji uvijek je poseban trenutak ispunjen radošću i uzbuđenjem, ali može donijeti i određene izazove, osobito ako već imate malu djecu u vrtićkoj dobi. Prilagodba na novi obiteljski član može biti složena i zahtijeva pažljivo planiranje i strpljenje. Evo nekoliko savjeta kako pomoći svojoj djeci da se lakše prilagode dolasku prinove i kako učiniti ovaj period što ugodnijim za cijelu obitelj.

1.  Pripremite djecu na promjene   

Ispričajte svojoj djeci da će uskoro doći nova beba. Koristite slikovnice koje opisuju dolazak bebe kako biste im približili što mogu očekivati. Kupite svom djetetu (dječaku ili djevojčici) lutku kako bi se mogao pobrinuti za “svoje” dijete. Igra s lutkom djeci omogućuje da prorade određene situacije i na njih se bolje pripreme. Razgovarajte o promjenama koje će se dogoditi i kako će se život u obitelji prilagoditi novim okolnostima. Važno je da djeca razumiju da će i dalje biti voljena i da će imati posebno mjesto u obitelji.

2. Uključite djecu u pripreme   

Uključivanje djece u pripreme za dolazak bebe može im pomoći da se osjećaju važnima i uključenima. Neka odaberu igračku ili poklon za bebu, pomognu u organizaciji prostora ili čak pripreme poklone za bebu. Nakon rođenja starije se dijete može uključiti u neke primjerene aspekte brige za novorođenče, kao na primjer da zajedno okupate ili premotate bebu, ali nikada to nemojte raditi na način da kažete da to mora napraviti, nego samo pitajte da li želi i pohvalite svaku pomoć. Ovo može pomoći djeci da se osjećaju kao aktivni članovi obitelji koji pridonose dobrodošlici novog člana.

3. Stvorite posebnu vezu s starijom djecom 

U vrijeme kada beba stigne, posvetite posebnu pažnju starijoj djeci. Neka osjete da su i dalje važni i da njihova osjećanja nisu zanemarena. Planirajte posebne aktivnosti ili trenutke samo za njih, kako bi znali da su i dalje voljeni i cijenjeni. Uvođenje rutine koja uključuje vrijeme za njih i vrijeme za bebu može pomoći u održavanju ravnoteže. To ne znači popuštanje, ugađanje i ispunjavanje svih želja nego postavljanje jasnih odgojnih granica uz prepoznavanje kvaliteta i posebnosti svakoga pojedinog djeteta, prilagođavanje roditeljskog ponašanja svakom djetetu te poticanje i ohrabrivanje da svako dijete razvije svoje pozitivne strane, ojača kompetenciju i izgradi pozitivnu sliku o sebi.

4.  Budite svjesni mogućih reakcija i ponašanja   

Djeca u vrtićkoj dobi mogu različito reagirati na dolazak bebe. Važno je istaknuti da su promjene u ponašanju djeteta normalna reakcija na novu situaciju i uglavnom su prolazna karaktera. Većina promjena u ponašanju povlači se do osmog mjeseca starosti dojenčeta. Neke od mogućih reakcija uključuju:

Ljubomoru: Djeca mogu osjećati ljubomoru prema novoj bebi, misleći da će im roditelji posvetiti manje pažnje. To može rezultirati povlačenjem, ljutnjom ili pokušajem da privuku pažnju na negativan način.

            Regresiju u ponašanju – „Ponašanje kao beba“: Neka djeca mogu početi ponašati se kao da su mlađa nego što jesu, kao što je ponovno traženje pelena, mokrenje u krevet, tepanje ili uzimanje dude. Ovo je često način na koji izražavaju svoju potrebu za dodatnom pažnjom i sigurnošću.

Povećanu potrebu za pažnjom: Djeca mogu postati zahtjevnija i tražiti više pažnje kako bi se osjećala voljeno i uključeno. Ovo može se manifestirati kroz potrebu za češćim razgovorom, igrom ili fizičkim kontaktom.

Promjene u apetitu i spavanju: Neka djeca mogu doživjeti promjene u prehrambenim navikama ili u kvaliteti spavanja, kao reakciju na stres i prilagodbu na novu situaciju.

 Povlačenje i osamljivanje: S druge strane, neka djeca mogu postati povučena i sklona povlačenju u sebe. Ova reakcija može biti znak da se bore s osjećajem nesigurnosti ili straha.

5.  Pružite djeci mogućnost izražavanja emocija 

Djeca mogu osjećati ljubomoru, strah ili nesigurnost zbog dolaska nove bebe. Ohrabrite ih da izraze svoje osjećaje i razgovarajte o tome kako se osjećaju. Razumijevanje i priznanje njihovih emocija pomoći će im da se lakše nose s promjenama. Potrudite se da im omogućite prostor i vrijeme za izražavanje svojih osjećaja, bilo kroz razgovor, crtanje ili igru.

6. Održavajte rutine i obiteljsku stabilnost 

Pokušajte održati što više postojećih rutina i navika kako bi djeca osjetila stabilnost i sigurnost. Redovite aktivnosti kao što su obiteljski obroci, igre ili čitanje prije spavanja mogu pomoći djeci da se osjećaju sigurnije usprkos promjenama.

7.  Potražite podršku ako je potrebno 

Ako se suočavate s izazovima u prilagodbi ili osjećate da vam je potrebna dodatna pomoć, ne oklijevajte potražiti podršku od prijatelja, obitelji ili stručnjaka. Ponekad razgovor s nekim tko razumije situaciju može biti od velike pomoći.

Dolazak bebe u obitelj je vrijeme rasta i promjena. Pažljivim planiranjem, razumijevanjem mogućih reakcija djece i pružanjem podrške, možete pomoći svojoj djeci da se prilagode novoj situaciji i učinite ovaj period što ljepšim za cijelu obitelj. Važno je imati na umu da za prilagodbu treba vremena te da su ljubav i razumijevanje temelj za uspješnu prilagodbu i sretnu obiteljsku dinamiku.

Pripremila: Marija Plemenčić mag.psych. – stručni suradnik psiholog