Svaka razvojna faza djeteta veže se uz određene strahove koji predstavljaju sastavni i uobičajeni dio djetetova odrastanja, osobito njegova emocionalnog dijela.
Razvojni strahovi imaju važnu ulogu u pripremi djeteta na život u budućnosti, a nastaju suočavanjem djeteta s vanjskim svijetom i izazovima koje donosi odrastanje.
Kako djeca odrastaju, razvijaju govor te postaju sposobna verbalizirati strahove specifičnih sadržaja poput straha od izmišljenih bića ili maski, snova, mraka, samoće, životinja ili ljudi u uniformama (npr. doktora / medicinske sestre) koji se javljaju u trećoj i četvrtoj godini.
Mnoga djeca se uplaše čim čuju za liječnika, a kad treba obaviti preglede, strah se može pretvoriti u nerješiv problem. Kako bismo umanjili strah odlučili smo djeci približiti rad medicinske sestre u skupini Bubamare područnog vrtića Brodski Stupnik, a isto ćemo provesti i u ostalim skupinama.
Prvo smo to činili razgovorom o radu medicinske sestre, njenim zaduženjima, te se potom upoznali sa priborom koji koristi u svom radu. Djeca su sa iznimnim zanimanjem pogledali što se sve nalazi u torbi za prvu pomoć koju njihova medicinska sestra uvijek nosi na zajedničke izlete.
Znajući da djeca kroz igru uče, razvijaju maštu i pokazuju svoju osobnost, a najviše vole igru pretvaranja odlučili smo se igrati medicinske sestre i bolesnika. Pripremili smo im bolnički set za djecu, vatice, zavoje i flastere kojima su se najviše radovali. Odlučili smo da bebe i mede budu naši bolesnici i pružili im kompletnu zdravstvenu njegu i pomoć.
Nakon toga, odlučili smo ponoviti oblike i boje na liku mede na kojemu smo lijepili flastere s oblicima na označena pripadajuća mjesta.
Zdravstvena voditeljica
Magdalena Gavran, univ.bacc.med.techn.